Erkek Kısırlığında Kök Hücre Çalışmalarına Ödül

ERKEK KISIRLIĞINDA KÖK HÜCRE ÇALIŞMALARINDA ANKALİFE’A ÖDÜL

Kök hücre kongresinde, erkek kısırlığında kök hücre çalışmalarında büyük bir umut ışığı olan ‘Kısırlaştırılmış Sıçanlarda kök hücre çalışmaları ile sperm elde edilmesi’ adlı çalışma ile, Ankalife Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi direktörü Doç. Dr. Cihangir Çakıcı’ya birincilik ödülü verildi.

Dört yıl önce kısırlaştırılmış sıçanlar ile çalışmaya başlayan Doç Dr. Cihangir Çakıcı, yağ hücreleri alarak bunlardan kök hücre elde etti. Elde edilen kök hücreler, sıçanların testislerine verildi ve yapılan destek tedavileri ile bir yılın sonunda kök hücreler önce sperm üreten kök hücreler haline geldi ve daha sonra sperm üretmeye başladılar. Sperm üretimi başlayan bu sıçanların, dişiler ile çiftleştirince, yavrularının olduğunu ve bu yavrularında elde edilen kök hücrelerden kaynaklandığı ispatlandı.

Menisinde canlı spermi olmayan erkeklerde yapılan mikro- TESE (Testislerden sperm elde edilmesi ameliyatı) işlemi sonrasında sperm bulunamamış ve ‘senin çocuğun olmaz’ denilen hastalar için büyük bir umut ışığı ortaya çıktı.

Erkek Kısırlığında Kök Hücre Çalışmaları ile ilgili Makalemiz, BioMed Research International Dergisinde Yayınlanmıştır.

 

Anlaşmalı Olduğumuz Sigortalar

Acıbadem Sağlık ve Hayat Sigorta

Anadolu Sigorta

ERGO Sigorta

Euroka Sigorta

Mapfre Genel Yaşam Sigorta

 

 

Anlaşmalı Olduğumuz Bankalar

Akbank

İş Bankası

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası

Vakıfbank

Ziraat Bankası

Anlaşmalı Olduğumuz Hastaneler

Acıbadem Hastanesi

Bayındır Hastanesi

Lösante Hastanesi

HRS Hastanesi

Medicana Hastanesi

Memorial Hastanesi

TOBB ETÜ Hastanesi