İlk muayenenizde doktorunuz sizin tıbbı özgeçmişinizi inceler ve fiziksel bir muayene yapar. Eğer eşinizin meni analizi normalse, doktorunuz yaşınıza ve genel sağlık durumunuza göre size testler ve tanısal işlemler önerir. Bazı işlemler doktorunuzun ofisinde gerçekleştirilirken, bazılarının hastanede yapılması gerekebilir.

Tıbbı özgeçmiş

Doktorunuz size tıbbı geçmişinizle ilgili çeşitli sorular sorar. Önceki cerrahilerden, gebeliklerden ve küretajlardan, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan veya diğer pelvik infeksiyonlardan bahsetmeyi unutmayınız. Aynı zamanda adet dönemlerinizle ilgili ve cinsel birliktelik sıklığı ile ilgili sorgulanacaksınız.

Fiziksel muayene

Doktorunuz sizin genel muayenenizi yapacak. Meme gelişiminiz, yağ ve kıl dağılımı, hormonların aktivitesinin göstergesi olduğu için incelenecektir. Pelvik muayene yumurtalıklarınızı incelemek herhangi bir gelişim kusuru veya infeksiyon belirtisi açısından incelenecektir.

Üreme testleri

Yaşınıza, sağlık durumunuza ve genel muayenenize bağlı olarak, testleriniz en basitten , en az invazif olandan başlar. Bu testler tanınızın doğrulanması için tekrarlanabilir.

Kan testleri

Bazı kan testleri geçirilmiş pelvik infeksiyonların saptanması ve adet döneminizde yapılan ölçümler ile yumurtalık, hipofiz ve tiroid hormon seviyeleriniz saptanabilir.

Postkoital test ( ilişki sonrası testi)

Cinsel ilişkiden çok kısa sonra genellikle yaklaşık 12 saat içinde, rahim ağzı mukus salgınız test edilir. Bu mukusun kalitesini ayrıca spermin mukus içinde yüzme kapasitesini gösterir. Bu test genellikle yumurtlamadan bir veya iki gün önce yapılır, bu günlerde rahim ağzı salgısı spermin geçişi için en uygundur.

HSG

Histerosalpingografi tüplerdeki bir tıkanıklığın veya rahim içindeki herhangi bir sorunun gösterilmesinde kullanılan X-ray görüntülemedir. Rahim ağzından verilen opak madde sonrasında röntgen görüntüleri alınır. Bu test genellikle adet bitiminde ve yumurtlamadan önce yapılır.

Rahim iç duvarı (endometriyum) biyopsisi

Rahim iç duvarı biyopsisi ile rahim iç duvarının hormonlara nasıl cevap verdiği kontrol edilir. Bu test aynı zamanda progesteronun rahmi ceninin yerleşmesi için hazırlayıp hazırlamadığına bakılır. Aynı zamanda rahim içinde her hangi bir iltihabi durum var mı bakılır. Rahim ağzından içeriye gönderilen küçük bir kateter yardımı ile ince bir doku örneği mikroskop altında inceleme yapmak için alınır. Bu test genellikle adetten iki ila dört gün önce yapılır.

Ultrason

Bu görüntüleme aracı yüksek frekanslı ses dalgaları kullanarak iç organların görüntülerini alır. Bu işlem adet döneminin herhangi bir döneminde uygulanabilir, foliküllerin gelişimi ve yumurtlama takip edilir. Ultrason ile ayrıca, kistler, fibroidler, rahim iç duvarı tabakasının kalınlığına bakılır.

Histeroskopi

Rahim iç boşluğunun ve rahim ağzının görülmesi histeroskopi ile mümkündür. Bu cihazın ucundaki küçük ışıklı bir alet (teleskope-histeroskop) rahim ağzı açıklığından içeri gönderilir ve rahimdeki hastalıkları saptamak için kullanılır.

Laparoskopi

Üreme organlarınızdaki anormal gelişimleri veya yapışıklıkları saptamada kullanılır. Doktorunuz doktorunuz ışıklı bir aleti (laparoskop) karındaki dar bir kesiden içeri göndererek iç organlarınızı gözlemler. Bu işlem sırasında anestezi kullanılacağı için siz ağrı hissetmezsiniz. Bu işlem adet döneminin herhangi bir döneminde uygulanabilir.

İlgili Yazılar
Anlaşmalı Olduğumuz Sigortalar

Acıbadem Sağlık ve Hayat Sigorta

Anadolu Sigorta

ERGO Sigorta

Euroka Sigorta

Mapfre Genel Yaşam Sigorta

 

 

Anlaşmalı Olduğumuz Bankalar

Akbank

İş Bankası

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası

Vakıfbank

Ziraat Bankası

Anlaşmalı Olduğumuz Hastaneler

Acıbadem Hastanesi

Bayındır Hastanesi

Lösante Hastanesi

HRS Hastanesi

Medicana Hastanesi

Memorial Hastanesi

TOBB ETÜ Hastanesi