Tüplerin Açık Olup Olmadığını Nasıl Değerlendirilir?

Tüplerin açık olup olmadığının değerlendirilmesinde en iyi yöntem laparoskopi ile bakmaktır. Laparoskopi esnasında aşağıdan rahim ağzından ilaç verilir ve bu ilacın tüpten geçip geçmediği laparoskopi esnasında bakılır. Onun haricinde daha az kıymetli olan ama yine de daha az invaziv olan yöntemler vardır. Bunlar rahim filmi çekilmesi sonohisteroskopi ile belli bir sıvı verilerek ultrason altında tüplerin açık olup olmadığının gözlenmesi, salfingoskopi dediğimiz aşağıdan girerek tüplerin içine kamera sokarak açık olup olmadığının gözlenmesi, ve klamidya enfeksiyonu dediğimiz klamidya denilen mikrobun tüplerde olup olmadığının anlaşılmasına yönelik testlerdir. Klamidya genellikle var olduğu zaman tüplerde tıkanıklık yapan bir mikroptur.

Hatta bazen tek taraflı bir tüpte tıkanıklık ve sıvı birikimi varsa, o tarafın alınması sayesinde, diğer taraf normal ise, kendi kendine gebelikler oluşacaktır.

Tubal tıkanıklığın derecesine göre tedaviye yönlendirilir. Tek tuba tıkalıysa hasta o zaman normal tedaviye devam edilebilecekken iki tubanın tıkalı olması halinde tüp bebek genellikle tercih edilen yöntemdir. Eğer tüplerde tıkanıklık var ve de sıvı birikimi de varsa, tüp bebek yapılmadan önce ameliyat edilerek tüplerin alınması daha uygun olacaktır. Bu şekilde tüp bebekteki gebelik şansı da artırılmış olur.

Anlaşmalı Olduğumuz Sigortalar

Acıbadem Sağlık ve Hayat Sigorta

Anadolu Sigorta

ERGO Sigorta

Euroka Sigorta

Mapfre Genel Yaşam Sigorta

 

 

Anlaşmalı Olduğumuz Bankalar

Akbank

İş Bankası

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası

Vakıfbank

Ziraat Bankası

Anlaşmalı Olduğumuz Hastaneler

Acıbadem Hastanesi

Bayındır Hastanesi

Lösante Hastanesi

HRS Hastanesi

Medicana Hastanesi

Memorial Hastanesi

TOBB ETÜ Hastanesi